Lideri i burgosur i opozitës ruse, Alexei Navalny është transferuar nga njësia e burgut në një vend të panjohur, tha aleati i tij, Leonid Volkov.

“Ne nuk e dimë se ku ndodhet tani Alexei dhe në cilën njësi burgu është dërguar”, ka shkruar Volkov në Telegram.

Alexei Navalny u arrestua në janar të vitit 2021, kur u kthye nga trajtimi në Gjermani, pasi më parë ishte helmuar me agjent nervor, për të cilin fajësoi Moskën.

https://t.me/leonid_volkov/3288?embed=1

Autoritetet thanë se ai shkeli dënimin me kusht prej tre vitesh për gjashtë muaj jashtë shtetit, raporton euronews.

Navalny u arrestua gjatë kthimit në Moskë në janar të vitit 2021, pasi kaloi disa muaj duke u shëruar nga një helmim me agjent nervor për të cilin fajëson Kremlinin. Moska gjithmonë i ka mohuar akuzat.

Në mars, Navalny iu dha një dënim shtesë prej nëntë-vjetëve për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës – akuza që ajo thotë se janë të motivuara politikisht.

Fondacioni i tij Kundër Korrupsionit (FBK) është dënuar me ligj duke u shpall organizatë “ekstremiste”. dhe shumë nga aleatët janë detyruar të mërgojnë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjermania dërgoi një anije luftarake në Detin e Kinës për herë të parë në gati dy dekada

Gjermania të hënën dërgoi një anije luftarake në Detin e Kinës Jugore…

“Talir 2” dhe “Tarifa” vazhdojnë me prokurorët e njëjtë të PSP-së

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot vazhdon gjykimi për rastet e PSP-së,…

Bolton të dëshmojë për Trump – Kërkesa e demokratëve në procesin e shkarkimit të presidentit

Demokratët ne Shtetet e Bashkuara po kërkojnë që në procesin e shkarkimit…

Përkeqësohet situata me virusin në Tetovë.Nëntë të vdekur dhe 124 janë në oksigjen

Nëntë persona të vdekur në Tetovë.Ky është bilansi për 24 orët e…

Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik i NATO-s vijnë në Shkup

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik më 2…