30 aleatët e NATO-s nënshkruan një protokoll pranimi për Finlandën dhe Suedinë sot për t’i lejuar ata të bashkohen me aleancën e armatosur bërthamore sapo parlamentet aleate të ratifikojnë vendimin.

Lëvizja, e cila është zgjerimi më i rëndësishëm i aleancës që nga mesi i viteve 1990, do të thotë që Helsinki dhe Stokholmi mund të marrin pjesë në takimet e NATO-s dhe të kenë akses më të madh në inteligjencë.

Megjithatë, ata nuk do të mbrohen nga NATO se një sulm ndaj një aleati është një sulm kundër të gjithëve deri në ratifikimin, që ka të ngjarë të zgjasë deri në një vit.

“Ky është me të vërtetë një moment historik”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, së bashku me ministrat e jashtëm të të dy vendeve.

“Me 32 kombe rreth tryezës, ne do të jemi edhe më të fortë.”

Në një deklaratë, Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde tha: Faleminderit për mbështetjen tuaj! Tani fillon procesi i ratifikimit nga secili prej aleatëve. Mezi pres të punojmë së bashku për të garantuar sigurinë tonë kolektive.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lavrov: Ekziston rreziku real i një Lufte të Tretë botërore

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka paralajmëruar mbrëmjen e së hënës…

​Përfundon seanca në Hagë, gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt vazhdon më 4 nëntor

Ka përfunduar për këtë javë gjykimi ndaj ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve…

Osmani: S’mund të flasim për dialog me Serbinë, derisa njerëzit na vdesin nga mungesa e vaksinave

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë sot se nuk…

Lirohet ura mbi Liqenin e Ujmanit, vendoset KFOR-i

Protestuesit serbë kanë liruar urën mbi Liqenin e Ujmanit, ndërsa kanë zhvendosur…

Vijon operacioni antidrogë, arrestohet i pari i policisë së Prilepit

Policia, në bashkëpunim edhe me Agjencinë Amerikane në luftën kundër narkotikëve DEA,…