Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka prezantuar dy projektet e para të Qeverisë së tij, sapo ta marrë ta drejtojë.

Bëhet fjalë për dy projekte në fushën e shëndetësisë; Sistemin e Informacionit Shëndetësor dhe Fondin e Sigurimeve Shëndetësore, transmeton Klan Kosova.

“Neni 51 i Kushtetutës tonë garanton mbrojtjen shëndetësore dhe sociale. Ne do të fillojmë me Sistemin e Informacionit Shëndetësor, do të sigurojmë udhëzues klinikë dhe licencimin e profesionistëve, si dhe do të shkojnë drejt krijimit të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore”, është shprehur Kurti në Twitter.

“Askush nuk duhet të bankrotojë vetëm pse sëmuret”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…