Albin Kurti po vazhdon t’i shmanget përgjegjësisë për të marrë mandatin për formimin e Qeverisë. Këtë veprim po e bën duke mos e takuar Presidentin Thaçi, i cili do ta dekretonte liderin e VV’së për ta marrë pushtetin.

Mungesën e takimeve me Thaçin e ka konfirmuar Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje.

“Sot nuk është planifikuar takim i z.Kurti  as me presidentin Thaçi as me z.Mustafa. Nuk është planifikuar takim”, deklaroi Arlind Manxhuka për ‘RADIO 1’.

Albin Kurti prej vitit 2009 synon ta marrë pushtetin. Në zgjedhjet e fundit të mbajtura më 6 tetor ka dalë i pari. Ndërsa, të enjten e kaluar edhe është konstituuar Kuvendi, duke i hapur mundësi formimit të Qeverisë.

Të premten, Presidenti Hashim Thaçi i dërgoi dy ftesa Kurtit për takim. Por, lideri i VV’së refuzoi. Njëherë tha se s’ndodhet në Prishtinë, ndërsa, herën tjetër ironizoi duke thënë se për një ditë takim organizojnë vetëm gjimnazistet. Madje, tha se siç s’bën të vonohet formimi i Qeverisë ashtu edhe s’bën të bëhet gjërat me nguti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…