Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, në koordinim këtë mëngjes me anëtarët e Komisionit për Sëmundjet Infektive diskutoi situatën epidemiologjike në Tetovë dhe ra dakord me Qeverinë GKKSH të propozojë masa të reja për këtë rajon, për të parandaluar përhapjen e shpejtë të Covid 19 virus i transmetuar nga Ministria e Shëndetësisë.
Ndër të tjera ai shtoi se:
Grupet ku virusi përhapet më shpejt janë dasmat dhe festimet në ambiente të mbyllura, të cilat janë shumë të zakonshme në këtë rajon, dhe sipas informacionit në nivel lokal, masat parandaluese nuk respektohen fare, veçanërisht mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura.
Ministri dhe anëtarët e Komisionit GKKS propozojnë masat dhe kufizimet e mëposhtme:
– Ndalimi për të mbajtur të gjitha ngjarjet masive në ambiente të mbyllura, dasma, festime. Kjo është thelbësore për tu respektuar në periudhën e ardhshme dhe qytetarët duhet të kuptojnë se kjo masë është e nevojshme.
– Zënia e pjesës së mbyllur të objekteve të hotelierisë nuk duhet të kalojë 30%, dhe jo më shumë se 4 persona mund të ulen në tavolina.
– Kontrolle të intensifikuara për zbatimin e këtyre masave, por edhe masat për mbrojtjen personale, kryesisht mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura.
– Forcimi i vaksinimit dhe komunikimit në terren në nivel lokal në mënyrë që të rritet mbulimi, sepse është e qartë se vetëm me vaksinim mund të parandalojmë përhapjen dhe rreziqet e sëmundjeve të rënda tek pacientët.
Nga analiza e ISHP -së për periudhën e kaluar, vetëm 11 pacientë janë shtruar deri më tani në spital të cilët janë vaksinuar plotësisht, vetëm 167 janë infektuar fare nga mbi 400,000 qytetarë të vaksinuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…