Në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, është raportuar për mjet shpërthyes.

Njësitet relevante të policisë kanë lokalizuar vendin dhe po bëjnë kontrolle të detajuara.

Po ashtu në vendngjarje ka shkuar edhe Skuadra Kundër Bombave.

Udhëtarët janë obliguar nga policia që të largohen nga zona e caktuar derisa PK ta bëjë punën e vet.

Lidhur me rastin, Telegrafi ka provuar të marrë deklaratë zyrtare të policisë, por deri në momentin e publikimit të lajmit, nuk ka mundur të mrrë përgjigje.

Duhet theksuar më 17 dhe 18 maj, në Kosovë u raportua se ka pasur alarm për mjete shpërthyese në ndërtesën e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës dhe në shkollën e mesme “Xhevdet Doda” në kryeqytet.

Informacioni për mjet shpërthyes në Rektorat ishte pranuar drejtpërdrejt në adresën elektronike të këtij institucioni, ndërsa informacioni për mjet shpërthyes në shkollën “Xhevdet Doda” i kishte ardhur Policisë, e cila i evakuoi menjëherë nxënësit.

Të dy alarmet rezultuan të rreme.

Policia e Kosovës kishte bërë të ditur se janë duke zhvilluar hetime për të dyja rastet, por deri më tani nuk është bërë ndonjë arrestim.

Lidhur me këto raste, Policia nuk ka treguar nëse kanë arritur t’i identifikojnë adresat prej nga kanë ardhur këto kërcënime.

Ndërkaq, kërcënime të ndryshme për mjete shpërthyese deri më tani ka pasur edhe në Mal të Zi, Serbi, Kroaci, Bosnje e Hercegovinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Fakte të reja për rastin “Alfa”! Agim Islami dhe Rexhail Qerimi janë dënuar me dëshmi të paligjshme

Agim Islami dhe Rexhail Qerimi janë dënuar mbi dëshmi joligjore dhe të…

Një i prekur me koronavirus në Mitrovicën e Veriut është punonjës i burgut

Shtabi i Krizës në veri të Mitrovicës ka bërë të ditur edhe…

Ministria e Drejtësisë planifikon të rekrutojë edhe katër prokurorë të rinj për Krimet e Luftës

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me zv.sekretarin e Përgjithshëm të…

Ukraina u shpërndan armët qytetarëve

Qeveria e Ukrainës ka nisur armatimin e qytetarëve për tu vetëmbrojtur. Ministria…

“Nuk kisha asnjë simptomë”/ Nuk e dinte se kishte koronavirus, nëna infekton 18 fëmijët e saj

Brittany Jencik nga Nju Jorku raportohet se ka infektuar shumicën e 18…