Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme alarme për bomba kanë raportuar disa shkolla fillore dhe të mesme të Shkupit. Nxënësit janë evakuuar dhe në rrjedhë janë kontrollet antiterroriste.

“Sot deri në ora 13:00 në SPB-Shkup është denoncuar se në adresat elektronike të 18 shkollave fillore dhe të mesme në Shkup, është drejtuar kërcënim për vendosje të mjeteve shpërthyese. Menjëherë pas denoncimit, zyrtarët policorë kanë ndërmarr masa për evakuim të sigurt të nxënësve dhe në rrjedh janë kontrollet anti-terroriste dhe po ndërmerren të gjitha masat për zbardhjen e rastit”, thuhet në njoftimin e SPB-Shkup.

Alarme për bomba kishte edhe gjatë ditës së djeshme, megjithatë pas kontrolleve të kryera MPB-ja njoftoi se bëhet fjalë për alarme të rrejshme. /Alsat.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vetura e vrasësve e djegur, me targa të falsifikuara

Siç mësohet nga burimet brenda MPB-së, ajo kambajtur targa false. Prokuroria paraprakisht…

NATO do ta zgjerojë forcën e reagimit të shpejtë

NATO po rrit numrin e trupave të forcave të saj të reagimit…

Djegia e jahtit/ Si shpëtoi politikani i njohur

Mediat kroate kanë dhënë detaje lidhur me djegien e një jahti në…

Zaev: Mos-marrja e datës, mund të shkatërroj qeverinë në RMV

Kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për tanjug.rs ka deklaruar se Maqedonia nuk ka…

Kapet me armatim dhe municion, arrestohet 39-vjeçari nga Kondova

Sot rreth orsës 00:30 pas mesnatës në rrugën “Novo Projektuar” në zonën…