Disa nga zyrtarët, të afërmit e të cilëve janë punësuar në punë shtetërore, tashmë kanë hequr dorë nga vendi i punës.

Pas reagimeve të ashpra në opinion, kryeministri Zaev vendosi që të gjitha punësimet nën ombrellën shtetërore të personave të afërt me zyrtarët të anulohen.

Dy ditë më parë, Alsat dërgoi pyetje për të gjithë zyrtarët, të afërmit e të cilëve ishin të punësuar në kompanitë shtetërore, nëse do t’u thonë atyre që të heqin dorë nga puna, por nuk ka marrë përgjigje.

Franca ka miratuar tashmë një ligj që parashikon tre vjet burg dhe një gjobë prej 45,000 euro nëse vërtetohet se një zyrtar publik nga qeveria ndikoi në vendimin për të punësuar një nga të afërmit e tij./Alsat/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Haradinaj nuk deklarohet para Speciales për aktakuzën kundër tij

Udhëheqësi i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,…

Deri më 31 gusht vazhdohet kufizimi i përkohshëm i lidhjeve të Greqisë me Maqedoninë e Veriut

Vendimi ministror për kufizim të përkohshëm të lidhjeve të Greqisë me Maqedoninë…

Rreth 20 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Rastet e reja me COVID-19 ditëve të fundit në Kosovë kanë shënuar…

Nis seanca në Kuvendin e Shqipërisë, deputetët do debatojnë për programin e qeverisë

Prej orës 16:00 ka nisur seanca e radhës në Kuvendin e Shqipërisë.…

Varhelyi: Për momentin po punojmë për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Komisioni Evropian aktualisht po punon për fillimin e negociatave si për Maqedoninë…