Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq ishin pjesëmarrës në idenë për ndarjen e Kosovës, tha në emisionin “Now” ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Aldo Bumçi.

Përveçse i sheh Ramën dhe Vuçiqin të përfshirë në idenë për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, Bumçi tha se ishte pikërisht kancelarja Merkel e cila i shkëputi duke i mbajtur afër e duke iu dhënë kapital politik.

Kështu, sipas Aldo Bumçit, dy liderët ballkanik u fokusuan në një projekt të ri, Open Balkan.

“Këta ishin pjesëmarrës në ndarjen e Kosovës. Merkel u dha pushtet, kapital politik, i merrte në takime pafund. Dy drejtues morën kapital politik dhe punuan për një projekt tjetër”, u shpreh Aldo Bumçi.

Ideja për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë prodhoi debate në sferën politike në Ballkan, por edhe në Evropë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Abazoviç: Më ofruan 21 mln € për të mos e rrëzuar Gjukanoviçin

Dritan Abazoviç konfirmon se i janë ofruar 21 milionë euro për të…

Doli jashtë kontrollit, mbetjet e raketës kineze futen në atmosferën e Tokës: Ku ranë?

Një pjesë nga mbetjet e raketës kineze që doli jashtë kontrollit kanë…

Mjeku kinez zbulon kur do të shpëtojë bota nga koronavirusi (sipas tij)

Fundi i koronavirusit aktualisht duket si një perspektivë e largët për pjesën…

Kurti në nëntor udhëton drejt ShBA-ve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se në muajin…

Putin me çdo kusht po tenton të ndalë informimin e drejtë për luftën në Ukrainë, ua kufizon rusëve qasjen në të përditshmen gjermane Die Welt

Presidenti rus Vladimir Putin po i frikësohet informimit të drejtë dhe raportimit…