Numri i shtetasve rusë që ndodhen në Serbi vlerësohet të ketë arritur nga 30,000 në 50,000 që nga shkurti kur filloi lufta në Ukrainë.

Sipas një artikulli të Deutsche Welle, dhjetë mijë rusë kanë hapur llogari bankare në Serbi.

Përveç kësaj, ka rreth 1 mijë kompani të regjistruara në Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Serbisë, me pronarë rusë, shumica e tyre janë në sektorin e IT.
“Zgjodha Serbinë sepse është një nga vendet e pakta ku mbajtësit e pasaportës ruse lejohen ende të hyjnë pa vizë.

Përveç kësaj, natyrisht, është shumë skizofrenike që, si kundërshtar i Putinit, përfundova në një vend ku ka shumë njerëz që mbështesin regjimin në Rusi”, tha Katya Khazina, një 34-vjeçare nga Moska.

Rusët janë në gjendje të udhëtojnë pa viza në Serbi dhe kjo mundësi është përqafuar gjerësisht nga ata që kërkojnë të largohen nga regjimi i Putinit, përfshirë ata që kundërshtojnë luftën në Ukrainë.

Përveç lehtësirave në udhëtime, rusët zgjedhin Serbinë edhe për shkak të gjuhëve të lidhura sllave dhe fesë së përbashkët ortodokse.

Aktualisht, shtetasit rusë po luftojnë për të udhëtuar në BE, pasi shumica e vendeve të bllokut kanë vendosur tashmë ndalime udhëtimi ose po synojnë të reduktojnë numrin e vizave të lëshuara për shtetasit e tillë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Veprimet barbare të Putin testojnë të gjithë njerëzimin…”

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson foli me presidentin ukrainas Zelenskyy…

Rreth 15 mijë raste aktive me virus në Maqedoninë e Veriut

Numri i rasteve aktive me Covid-19 në vendin tonë është 14.998, prej…

Avionët rusë lëshojnë parashutistë në Kiev

Avionët rusë kanë lëshuar parashutistë në Kiev. Sipas medias ukrainase në pamundësi…

Oda e Afarizmit të Kosovës kundërshton moratoriumin e propozuar nga ministri Aliu

Oda e Afarizmit të Kosovës është shprehur kundër moratoriumit të propozuar nga…

Lajmi i fundit: Autobusi me kosovarë aksidentohet në Bullgari

Një aksident mes një autobusi që transportonte udhëtarë nga Kosova dhe një…