Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i është drejtuar kryeministrit të vendit, Albin Kurti, se është shpifje e madhe të thuhet që partitë opozitare “provojnë ta rrëzojnë qeverinë në komunikim me ndërkombëtarët”.

Sipas Abdixhikut, kryesia e LDK-së ka mbajtur mbledhje e qëndrim të qartë, që marrëveshja duhet të jetë finale dhe ligjërisht e obligueshme.

“Ky është qëndrimi i LDK-së. Mos shpif, mos e sjell debatin në ceshjte personale se janë cështje shumë serioze”.

“Nuk kemi nevoje ne as para Chollet e as para Escobarit të japim ndryshe, janë qëndrime publike. LDK-ja po thotë që kërko marrëveshje finale me ta që t’i ndajmë rrugët negociuese e më pas të merremi me cështjen e vendeve mosnjohëse, të merremi me anëtarësimin në NATO”, është shprehur Abdixhiku.

Tutje, Abdixhiku tha se çdo devijim nga kjo pozitë, është devijim i rëndë i gjithë rrugës, teksa tha se “tragjedia e vendit është se po sjell marrëveshje devijuese”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Reeker i thotë Osmanit: SHBA-të inkurajojnë Kosovën dhe Serbinë në arritjen e marrëveshjes, që do të rezultojë me njohjen e ndërsjellë

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani gjatë ditës së sotme ka…

Kurti: Serbia në mënyrë unanime e ka refuzuar planin franko-gjerman

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka bërë të ditur se Serbia në…

Zadorozhnjuk: Për momentin vetëm disa ukrainas kanë kërkuar azil në RMV

Protestuesit e zemëruar përleshen me policinë në Britani

Qindra protestues të zemëruar u përlplasën këtë të shtunë me policinë britanike.…

DËSHMI TRONDITËSE E KREUT TË SIGURIMIT: SI I PUSHKATONIM TË PAFAJSHMIT ME GJYQE TË SAJUARA?

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa…