Kërkohet angazhim më i madh i institucioneve në Kosovë, ndërsa konsiderohen shqetësuese veprimet e Serbisë.

Në ajër e në tokë. Investime ka në të dy anët.
Serbia ka shtuar kapacitetet ushtarake këtë fundjavë, duke u pajisur me sistem raketor nga Kina.

Sisteme të tilla me rreze të lartë të veprimit, shfrytëzohen nga ushtria amerikane të njohura si Patriot, ndërsa në Rusi identifikohen me S-300.

Por, Kosova nuk rrezikohet nga një sistem i tillë, pasi që vendi nuk ka aviacion luftarak.

Veç këtij sistemi, është raportuar edhe për interesimin e Serbisë që të blejë dronë.

Pikërisht interesimi për shtimin e kapaciteteve ushtarake, po shihet si një sinjal për mobilizim të institucioneve.

Të gjitha këto veprime të Serbisë, po shihen si lojë e rrezikshme, por jo vetëm në drejtim të Kosovës.

Se janë duke e marrë me seriozitet këtë çështje, e tha edhe kryeministri Albin Kurti gjatë së mërkurës, mirëpo u shpreh se nuk ka vend për frikë.

Ndryshe nga ai, kryeministri Edi Rama e cilësoi këtë sistem si mbrojtës, duke thënë se Serbia ka bërë hapa. Ka bërë hapa inkurajues në OKB.

Dhe Ballkani deri më tani është bashkë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Indi, shënohen 3.380 vdekje të reja nga COVID-19

Në 24 orët e fundit në Indi e cila është një prej…

Mediat serbe: Vuçiq, Vulin e Daçiq, trashëgimtarë të politikës së partnerëve të tyre, që kryen krime mizore ndaj shqiptarëve

Mafia serbe, e cila veproi, vrau brutalisht, copëtoi, pastaj i varrosi në…

Konjufca pret Arifin, flasin për përfshirjen e Luginës së Preshevës në dialog

Kryetari i Preshevës së bashku me deputetin e Shqiptarëve në Serbi, Argjend…

Tensionet ushtarake në Ukrainë, Rusia përplaset me Britaninë – përmendet edhe Kosova

Ambasada e Rusisë në Britani të Madhe ka nisur një debat lidhur…

NATO dënon veprimin e Rusisë për njohjen e rajoneve separatiste në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dënuar veprimet e Rusisë…