Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë shkaktoi një ndryshim historik në Finlandë.

Ndonëse e lidhur ngushtë me NATO-n, ajo nuk ishte kurrë zyrtarisht anëtare.

Kjo ndryshoi javën e kaluar kur Finlanda u bë vendi i 31-të që iu bashkua aleancës ushtarake perëndimore.

Në hakmarrje, Kremlini kërcënoi se do të merrte “kundërmasa” dhe do të rriste mbrojtjen e tij në 1,300 kilometrat që ndan me Finlandën.

Kjo ka çuar në përhapjen e dezinformatave në mediat sociale, me videon e fundit virale që pretendon se tregon pajisje bërthamore që mbërrijnë në qytetin rus të Vyborg, pranë kufirit finlandez, shkruan Euronews.

Por “ekspertët e internetit” ishin të shpejtë për të gjetur vendndodhjen – bëhej fjalë për një qytet në verilindje të kryeqytetit të Moskës, të quajtur Kolchugino.

Kur bëhet fjalë për sistemet e raketave në klip, ato janë identifikuar si sisteme raketore RS-24 Yars të trajtuara nga Forcat Raketore Strategjike të Rusisë, të cilat janë të afta të lëshojnë koka bërthamore, sipas Snopes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani pas përfundimit të Samitit të ‘Brdo-Brijunit’: Jemi kundër çdo ideje për ndryshim kufijsh

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur një konferencë për media pas…

Rusia dhe Ukraina do të shkëmbejnë 220 të burgosur

Rusia dhe Ukraina sot do të shkëmbejnë 220 të burgosur të hënën.…

Një person tenton të vetëdigjet para Komisionit Evropian

Një person bëri përpjekje të vetëdigjej të mërkurën para ndërtesës së Komisionit…

Serwer: Asociacioni të themelohet vetëm nëse përmbyllet marrëveshja me Serbinë

Më 15 dhjetor të vitit të kaluar, Kosova ka dorëzuar aplikimin për…

Tërmet në Maqedoninë e Veriut

Sot është regjistruar tërmet në Maqedoninë e Veriut. Tërmeti me intensitet prej…