Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, duket se nuk e ka përjashtuar krejtësisht mundësinë që Ukraina do të duhet t’i japë territor Rusisë si ‘zgjidhje të negociuar’.

“A duhet Ukraina të japë territor për të arritur paqen?”, ishte pyetja që një gazetar i bëri presidentit amerikan pas komenteve të tij për raportin e punës për muajin maj.

“Që nga fillimi, kam thënë – jo të gjithë janë pajtuar me mua – asgjë për Ukrainën pa Ukrainën. Është territori i tyre. Unë nuk do t’u them atyre se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëjnë”.

“Por mua më duket se do të vijë një moment përgjatë rrugës kur do të duhet të ketë një zgjidhje të negociuar. Dhe çfarë nënkupton kjo, nuk e di. Unë nuk mendoj se dikush e di këtë tani. Por ndërkohë, ne do të vazhdojmë t’i vendosim ukrainasit në një pozicion ku ata mund ta mbrojnë veten”, tha Biden, shkruan NYT.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, deklaroi të enjten se forcat ruse aktualisht e kanë pushtuar afërsisht një të pestën e vendit të tij.

Në ndërkohë, objektivat e luftës së presidentit rus Vladimir Putin mbeten të turbullta, por Biden pretendoi në shkurt se Putini po përpiqej të “rithemelonte ish-Bashkimin Sovjetik” duke pushtuar territorin që dikur sundonte Moska.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

30 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit

Natën e 8 dhjetorit 1990, rreth 300 studentë nisën atë që më…

Ahengu që u kushtoi me jetë të rinjve rusë, pasi mbetën pa alkool filluan të pinë dezinfektues – raportohet për shtatë të vdekur

Shtatë persona kanë humbur jetën në Rusi, pasi kanë pirë materie për…

Maskat standard i jetës së përditshme në Gjermani?

Sipas një studimi të fundit frika nga infeksioni me virusin Corona në…

Rusia synon të involvojë ushtarë dhe pjesëtarë të shërbimit sekret rus në Serbi

Rusia ka shfrytëzuar situatën me pandeminë COVID-19 për aktivizim të kanaleve speciale…

Bosnja e Hercegovina e trazuar pas zgjedhjeve në Mal të Zi – kthim në vitet e 90-ta

Aleanca e partive fituese në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi e…