Sot do të bëhet edhe një përpjekje për të zhbllokuar Kuvendin dhe dy seancat plenare, atë të 32 dhe 36-të me radhë.

Me fillim prej ora 14, kryeparlamentari Talat Xhaferi e ka caktuar seancën e 32 me radhë, ndërkaq pas përfundimit të saj, do të vazhdojnë punimet për seancën e 36-të me radhë në rend dite të së cilës janë tre ligjet për pakon e 5 të masave ekonomike.

Por, shumica parlamentare dje bëri të ditur, se në rast se mungon kuorumi, do të sjellin me skafanderë deputetët e shumicës të cilët janë në izolim për shkak se janë të infektuar me Covid-19.

Nga ana tjetër, opozitarja VMRO-DPMNE ka njoftuar, se do të marrin pjesë vetëm në seancën e 36-të, ndërkaq në atë të 32-të jo.

Ditën e enjte kishte një përpjekje të dështuar, për shkak se edhe pse u shter diskutimi për pikat e rendit të ditës së seancës së 32-të, nuk u miratuan të njëjtat, për shkak se nuk pati kuorum. Si rrjedhojë, seanca e 36-të ku si pika të rendit të ditës janë ligjet për pakon e 5 ekonomike, nuk filloi fare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…