Sot do t’i afrohemi shumë më tepër një përgjigjeje përfundimtare, pasi presidenti Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin do të vendosin pozicionet e tyre në orën 10:00 me kohën lokale.

Ka të ngjarë të jetë një PO nga të dytë. Kjo do të hapte rrugën për marrjen e një vendimi përfundimtar që përfshin parlamentin në ditët në vijim.

Në Suedinë fqinje, partia në pushtet – e cila ka qenë e ndarë për këtë çështje – do të tregojë të dielën nëse është në favor të bashkimit me aleancën.

Dy vendet nordike kanë një histori të gjatë neutraliteti, e cila ka formësuar politikën dhe identitetin e tyre të jashtëm. Bërja anëtarë të NATO-s do të ishte një ndryshim monumental.

Teksa lufta e Putinit në Ukrainë është ndezur, nivelet e ulëta të mbështetjes publike për anëtarësim janë rritur në nivele rekord, me 76% të finlandezëve dhe 57% e suedezëve që thonë se janë në favor.

Por jo të gjithë janë dakord se kjo do t’i bëjë vendet e tyre më të sigurta. Dhe Rusia – e cila përdor zgjerimin e NATO-s si pretekst për pushtimin e saj – është fuqimisht kundër kësaj lëvizjeje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tronditëse, dëshmitarët tregojnë se si serbët luanin me jetën e shqiptarëve: Kam vrarë 50 njerëz, duhet ta çojmë në 100 numrin

Prezenca e theksuar e UÇK-së në komunën e Vushtrrisë, bëri që serbët…

Shkëndija Kampione në ligën e Maqedonisë së Veriut

Klubi futbollistik Shkëndija nga Tetova pas fitores ndaj Borecit me rezultat 3-1…

Panovski: Maqedonia e Veriut është larg listës së kuqe, kritike do të jetë pjesa e dytë e muajit gusht

Përkundër faktit se numri i të infektuarve me coronavirus po rritet nga…

Trump: SHBA arrijnë një marrëveshje ushtarake me Indinë

Gjatë vizitës së tij në Indi të hënën, Presidenti Donald Trump tha…