Sot janë bërë 95 vjet që nga rënia e luftëtares shqiptare Shote Galicës, emri i lindjes i së cilës është Qerime Radisheva.

Ajo është shpallur Heroinë e Popullit Shqiptarë.

Shote Galica ka lindur në fshatin Radishevë të Drenicës dhe ishte motra e 6 vëllezërve.

Ajo u martua me Azem Galicën në vitin 1915, ndërkaq në vitin 1919 mori pjesë në Kryengritjen e Dukagjinit dhe të Junikut në 1921 – 1923.

Në vitin 1925 pas vdekjes së burrit të saj, Azem Galicës, ajo mori detyrën e tij dhe luftoi së bashku me Bajram Currin në Has të Prizrenit dhe Lumë, si dhe mbahet mend për kapjen e një komandanti serb dhe një numri ushtarësh në Çikatovë.

Në korrik të vitit 1927, ajo shkoi Shqipëri dhe kaloi muajt e saj të fundit në Fushë-Krujë, ku vdiq në moshën 31 vjeçare.

Shote Galica mbahet mend për thënien “Jeta pa dije është si një luftë pa armë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zaev dorëzon në Kuvend dorëheqjen nga posti i kryeministrit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ashtu siç dhe ishte paralajmëruar…

Shqipëria bëhet pjesë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Shqipëria do të jetë pjesë e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së…

Gjukanoviq mbështet qeverinë e pakicës, Abazoviq pritet të bëhet kryeministër i Malit të Zi

Partia Demokratike e Socialistëve të Malit të Zi ka pranuar të mbështesë…

Kurti vlerëson përkrahjen e Suedisë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u takua në Mynih me ministren e…

Liz Truss në rrugë për t’u bërë kryeministrja e ardhshme e Britanisë

Sondazhi i anëtarëve konservatorë tregon se kandidatja Liz Truss , është dukshëm…