80,000 ukrainas janë kthyer në vend nga jashtë që kur Rusia filloi pushtimin, ka thënë Ministria e Brendshme.Ministria ka cituar Shërbimin shtetëror të Rojës Kufitare, dhe ka thënë se pjesa më e madhe e atyre qytetarëve ishin burra që u bashkuan me radhët e Forcave të Armatosura dhe formacione të tjera ushtarake.

“Qytetarët ukrainas që punojnë ose qëndrojnë jashtë vendit përkohësisht janë kthyer në atdhe për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial të saj”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Është dita e gjashtë, 1 mars, kur Rusia filloi sulmin kundër Ukrainës, nga e cila me qindra të vrarë mbetën nga të dyja palët. Përpjekje për negociata kanë nisur, por sulmet ruse kanë vazhduar përkundër atyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Abazoviq do të votojë për shkarkimin e ministrit malazez që mohoi gjenocidin serb në Srebrenicë

Presidenti i Lëvizjes Civile (GP) URA, Dritan Abazoviq, pohoi se do të…

Rrëzimi i aeroplanit në Itali, vdiqën miliarderi rumun dhe familja e tij

Një aeroplan i vogël privat është përplasur me një ndërtesë e cila…

E zbulon analisti: Plani sekret për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë ekziston, ja kush e pengon atë në marrëveshjen finale

“Bisedime që kanë ndodhur nëpër qytete të ndryshme në Evropë, siç është…

“Moskva” është luftanija e parë ruse që fundoset që nga Lufta e Dytë Botërore

Sipas profesor Evan Mawdsley – një historian kryesor i specializuar në historinë…

Sot shpallen rezultatet e regjistrimit në Maqedoninë e Veriut

Enti Shtetërorë për Statistika sot pritet të shpall rezultatet përfundimtare të Regjistrimit,…