Aktualisht 75 fëmijë janë në spitalin Kozle dhe dhjetëra tjerë po trajtohen çdo ditë në ambulancë. Drejtori i Kozles, Andonovski, thotë se ky numër i fëmijëve është i zakonshëm për këtë periudhë. Ai nuk mund të konfirmojë nëse sëmundjet janë shkas i drejtpërdrejt nga ndotja e ajrit, por jep këshilla që prindërit duhet të bëjnë, kur ndotja bëhet alarmante.

“Fëmijët me të vërtetë duhet të nxirren në ajër më të pastër, qoftë në mal, liqen. Ne nuk mund t’i mbajmë fëmijët në një kuti qelqi dhe t’i izolojmë plotësisht, megjithatë, përdorimi i vitaminave, rritja e konsumit të kalorive dhe mineraleve te këta fëmijë duhet të jetë më e denjë. Tani, për momentin, ne as nuk mund të themi me siguri se saktësisht ndotja është arsyeja e numrit në rritje me sëmundje të mushkërive”, deklaroi Angelço Andonovski, Drejtor i ISHP “Kozle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…