Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela ka rikujtuar 9 majin lidhur me ngjarjen e Lagjes së Trimave në Kumanovë që ndodhi shtatë vjet më parë.

“Në këtë datë, para 7 viteve, vendi dhe Evropa u zgjuan me raportime për luftime në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku u vranë 10 pjesëtarë të grupit të armatosur dhe 8 pjesëtarë të forcave policore. Shumë shtëpi u shkatërruan, banorët përjetuan tmerr, ndërsa fëmijët ende vuajnë traumat.

Në ndërkohë, grupi i Kumanovës u dënua me 746 vjet burg dhe natyrisht, nuk u materializuan asnjë nga premtimet e regjimit LSDM-BDI për përsëritje të procesit gjyqësor dhe as përrallat me FBI dhe CIA të kryetarit të BDI-së.”, shkruan Ziadin Sela.

Sipas tij, në vend të zbardhjes së rastit, shteti shkel çdo ditë të drejtat elementate të të burgosurve të garantuara me ligj, siç janë e drejta për vizita të familjarëve si dhe fundjava e lirë.

“Andaj u bëjmë thirrje të gjitha institucioneve kompetente që të respektojnë ligjet në fuqi, konventat ndërkombëtare dhe Kushtetutën e vendit e cila thotë se para ligjit të gjithë janë të barabartë. E vërteta dhe drejtësia për këtë skenar do të mbeten përkushtimi kryesor i Aleancës për Shqiptarët”, thekson Sela.(INA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kronologjia e rasteve të helmimeve më të njohura të kundërshtarëve të Putinit

Gjatë 20 vjetëve të pushtetit të presidentit rus, Vladimir Putin, ka pasur…

Kush alarmoi për rastin e Muhamed Zekirit? Zbulon Villma Ruskovska

Shefja e Prokurorisë Publike Themelore për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe…

Osmani: SHBA i ka kërkuar Kosovës strehimin e përkohshëm të afganëve

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka konfirmuar kërkesën e Shteteve të…

“Kamala Harris do të vdesësh”- Arrestohet gruaja që kërcënonte me vrasje Zv.Presidenten e SHBA

Një grua nga Miami është akuzuar se ka kërcënuar se do të…

Konjufca pret Arifin, flasin për përfshirjen e Luginës së Preshevës në dialog

Kryetari i Preshevës së bashku me deputetin e Shqiptarëve në Serbi, Argjend…