Trazirat në Afrikën e Jugut këtë muaj kanë marrë 337 jetë, tha qeveria të enjten, duke shënuar një rritje të numrit të të vdekurve nga 276 sa u njoftuan një ditë më parë.

“Policia e Afrikës së Jugut ka rishikuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në provincat Gauteng në 79 dhe KwaZulu-Natal në 258 si në lidhje me trazirat”, tha Khumbudzo Ntshavheni, një ministre në zyrën e presidentit.

Ajo shtoi se disa nga vdekjet e fundit ishin të njerëzve që morën lëndime në trazira.

Plaçkitja dhe djegia e bizneseve shpërtheu në fillim të këtij muaji, një ditë pasi ish-presidenti Jacob Zuma filloi të vuante dënimin 15 mujor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Puna dha rezultat: Lukashenko shpallet personaliteti i vitit në nxitjen e krimit dhe korrupsionit

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko është shpallur personi i vitit. Edhe pse…

“U paraqit si agjent i AKI-së, i luajti dy role” – si tentoi ta mashtrojë suharekasi familjen e biznesmenit të zhdukur

Gjykata Themelore e Prishtinës sot ia ka caktuar masën e paraburgimit S.G.,…

Arrestohet i kërkuari nga policia, që goditi veturën e policisë

Policia ka bërë të ditur se është arrestuar i kërkuari Driton Podrimqaku,…

Hapja e arkivave të UÇK-së, reagon shefja e deputetëve të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila tha sot se…

Rita Ora kostumin e saj shqiptar ia dhuron Muzeut Etnografik të Tiranës

Kryetari i Bashkisë së Tiranës. Erion Velijaj, ka bërë të ditur se…