Sot janë bërë 24 vjet nga rënia e tre strategëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhës.

Më 31 janar të vitit 1997, dëshmorët e lartpërmendur ishin duke udhëtuar nga Prishtina në drejtim të Vushtrrisë kur hasën në pritën e vënë nga forcat serbe në fshatin Pestovë, ku të tre ranë heroikisht, njofton Klan Kosova

Për ta nderuar jetën dhe veprën e dëshmorëve në fjalë, kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, sot në ora 10:00 do të bëjë homazhe tek shtatorja e heroit Zahir Pajaziti në Prishtinë.

Ndërsa me moton “Ditët Historike të shënuara me gjak, nderohen duke dhuruar gjak”, Kulla e Zahir Pajazitit në ora 10:00 hap dyert për te pritur qytetar te cilët do te kenë mundësi te dhurojnë gjak për të nderuar heronjtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…