Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit raportoi sot se zbuloi 20 avionë ushtarakë dhe katër anije luftarake kineze janë të angazhuara në operacione rreth ishullit.

Në një shënim që përditëson situatën në orën 6:00 me orën lokale, e njëjta ministri raportoi se forcat e armatosura të Taipeit, sipas protokollit të vendosur, kanë monitoruar situatën dhe kanë mobilizuar forcat ajrore, marinën dhe sistemet e raketave me bazë tokësore për t’iu përgjigjur këtyre detyrave.

Në detaje, 15 avionë, përfshirë pesë J-16 dhe pesë H-6 hynë në zonën e mbrojtjes së identifikimit ajror jugperëndimor dhe juglindor Adiz, në një lloj gjysmërrethimi të ishullit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kërcënim me bombë në MPJ-në e Maqedonisë

Ndërtesa e Ministrisë së Jashtme të Maqedonisë së Veriut është në evakuim…

Policia e Kosovës shpartallon turmën e protestuesve në Bërnjak, po kundërshtonin zhbllokimin e rrugës

Policia ka hedhur gaz lotsjellës ndaj protestuesve afër kufirit të Bërnjakut, pasi…

Ukraina sanksionon 28 zyrtarë rusë të inteligjencës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy ka mbështetur sanksionimin e 28 zyrtarëve të…

Prononcimi i kryetarit të Gjykatës Themelore në Tetovë bëhet virale në rrjetet sociale, komentuesit e tallin! (Video)

Nuk ka dyshim se çdo politikan gabon gjatë paraqitjes së tij në…

Vjosa Osmani pret me ceremoni shtetërore presidentin e Maltës, George Vella

Presidenti i Maltës, George Vella sot do të pritet me ceremoni shtetërore…