Të paktën 186 fëmijë në Ukrainë janë vrarë dhe 344 janë plagosur nga pushtimi rus, ka thënë zyra e prokurorit të përgjithshëm ukrainas në Telegram.

Numri më i madh i viktimave ishte në rajonin lindor të Donetskut, ku janë regjistruar 113 vdekje, thotë Ukraina.

Ukraina thotë gjithashtu se 938 institucione arsimore janë dëmtuar nga bombardimet dhe 87 janë shkatërruar plotësisht, shkruan BBC.

Agjencia e OKB-së për fëmijë, UNICEF ka thënë se gati dy të tretat e të gjithë fëmijëve ukrainas, rreth 4.8 milionë janë larguar nga shtëpitë e tyre që nga fillimi i pushtimit rus.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mbi 13 mijë të vrarë, mbi 400 masakra dhe 6 mijë të zhdukur gjatë luftës – Krimet e Serbisë në Kosovë dhe disa nga masakrat më të rënda

Kujdes, artikulli në fund përmban pamje të rënda nga krimet serbe në Kosovë…

Kurti: Thaçi po thotë me amerikanë e pa evropianë, unë them me të dyja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se presidenti Hashim Thaçi ka qëndrim…

Policia gjermane flet për tragjedinë në familjen shqiptare ku u vranë dy fëmijë

Një rast tragjik ka ndodhur në orët e vona të së dielës…

Eurodeputetja gjermane- Thaçit: Mos luaj me Kushtetutën, derisa njerëzit po vdesin

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë ka filluar konsultat me…

E shkuara ballkanike jeton

Dy ngjarje këtë muaj janë kthyer në kujtesë nga shekulli i kaluar,…