Britanikja Emma Raducanu mundi në finalen e US Open, kanadezen Leylah Fernandez

Emma Raducanu bëri historinë në tenis duke u shpallur kampione në US Open. Sportistja 18 vjeçare është britanikja e parë që fiton një Grand Slam në 44 vite.

Paraqitja e saj ishte e jashtëzakonshme, ndërsa e fitoi duelin ndaj një tjetër tenisteje adoleshente Leylah Fernandez, që po ashtu kishte mbërritur në finale pas një rrugëtimi të suksesshëm.

Britanikja e mposhti kanadezen me rezultatin 6-4; 6-3 në “Flushing Meadous”. Raducanu është britanikja e parë që e fiton US Open pas 53 vitesh.

Kjo ishte një finale mes tenistesh adoleshente, e para që nga viti 1999, kur u përball Serena Uilliams kundër Martina Hingis. Britanikja në arritjen e suksesit të saj realizoi edhe disa rekorde.

Ajo bëhet tenistja më e re që shpallet kampione në Grand Slam që nga viti 2004, kur triumfoi Maria Sharapova në Uimbëlldon, britanikja më e re që e fiton një Grand Slem dhe femra e parë që e fiton US Open pa humbur një set, që nga viti 2014, kur këtë sukses e realizoi Serena Uilliams.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…