Të paktën nëntë persona janë arrestuar pas shembjes së një ndërtese në qytetin Changsha, në Kinën qendrore.

Operacionet e shpëtimit hynë në ditën e tretë të kërkimit, pasi ndërtesa u shemb pjesërisht rreth mesditës të së premtes.

Që nga e diela, të paktën 18 persona mbetën të bllokuar në ndërtesë.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan ekuipazhet e shpëtimit duke gërmuar nëpër mbeturinat dhe qentë nuhatës duke kërkuar për shenja jete.

Policia e Changsha tha se pronari i ndërtesës dhe tre persona përgjegjës për ndërtimin dhe projektimin u arrestuan për shembjen.

Pesë persona të tjerë që punojnë në një firmë private inspektimi ndërtimi u arrestuan gjithashtu me dyshimin se kishin dhënë një raport të rremë sigurie.

Ndërtesa përmbante një hotel, kinema dhe apartamente, raporton DW.

Autoritetet në Kinë shpesh fajësojnë për fatkeqësi të tilla mungesën e respektimit të standardeve të sigurisë, si shtimi i paligjshëm i kateve shtesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbulohet mikrobi që mund të ndalojë malarien

Shkencëtarët kanë zbuluar një mikrob që është në gjendje të mbrojë plotësisht…

Padi penale për ish kryetarin e e komunës së Negotinës, dyshohet se ka keqpërdorur 7.5milion denarë

Zyra e policisë në Negotinë, ka ngritur padi penale kundër dy personave…

Reshjet e dendura shkaktojnë dëme nëpër qytetet e Kosovës

Një familje në lagjen “Deremhallë” në Komunën e Gjilanit u evakuua nga…

Polonia dhe vendet Baltike aktivizojnë Nenin 4: Çfarë do të thotë

Vendet anëtare të NATO-s, Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë aktivizuar Nenin…

Hyrja në lokale në Kosovë, vetëm me pasaportë shëndeti

Vitia: Vlen certifikata e vaksinimit ose testi PCR Si shumë shtete të…