Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan dhe popullin turk, për 100 vjetorin e shpalljes së pavarësisë.

Osmani në një postim në platformën “X” ka shkruar se Kosova dhe Turqia kanë një miqësi të rrënjosur thellë.

“Me rastin e 100 vjetorit të Republikës së Turqisë, e uroj sinqerisht Presidentin Recep Tayyip Edrogan dhe popullin turk. Miqësia e rrënjosur thellë dhe marrëdhëniet e shkëlqyera mes Kosovës dhe Turqisë tregojnë për një të ardhme të ndritur. Edhe për shumë shekuj dhe miqësia jonë e fortë”, ka shkruar Osmani.

Dita e Republikës, është një festë publike në Turqi që përkujton shpalljen e Republikës së Turqisë, më 29 tetor 1923.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kina, tema kryesore në bisedimet SHBA-Japoni

Konkurrenca strategjike me Kinën ishte ndër çështjet kryesore të diskutuara gjatë takimit…

Zyrtari i CIA-s evakuohet nga Serbia, dyshohet për sulm me “energji të drejtuar”

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) kohët e fundit evakuoi një zyrtar të…

Reshje të dendura dëbore në Pakistan, vdesin 21 persona

Të paktën 21 persona kanë vdekur pasi reshje të dendura dëbore kanë…

Pse kjo nevojë për t’u tallur me të varfërit

Shaqir Fetai, në prezencë të Qenan Ismailit (!), sot paska vendosur t’i…

Përkeqësohen parashikimet për ekonominë e Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se shtetin e tij…