residenti francez Emmanuel Macron ka zhvilluar 1 orë bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin. Mësohet se kanë diskutuar mbi mundësinë që Turqia të jetë negociatore mes Rusisë dhe Ukrainës, por edhe të ketë një marrëveshje armëpushimi. Në dy muajt e fundit, Erdogan ka këmbëngulur vazhdimisht për të marrë rolin e ndërmjetësit.

Ditët e fundit, qeveria turke ka intensifikuar kontaktet diplomatike për të mundësuar që të ulë në të njëjtën tryezë ministrat e Jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë dhe dje Erdogan foli me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe me kolegë nga Kanadaja dhe Lituania.

Në të njëjtën ditë dje, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu foli kolegët nga Rusia, Sergej Lavrov dhe ukrainas Dimitry Kuleba, me të cilët këmbënguli që të dy të takoheshin në forumin diplomatik të planifikuar në Antalia, një qytet në bregdetin e Turqisë jugore, më 11 mars.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sulmuesi i zhveshur qëllon ndaj policëve nga shtëpia e rrethuar në Irlandë

Dy oficerë policie u qëlluan dje nga një sulmues i zhveshur që…

KRRE do të vendosë për çmimet e reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energji dhe Shërbime të Ujit (KRRE) sot do të…

Gjykata e Moskës aktakuzë të re kundër Navalny

Gjykata e Moskës në Lefortovo ka ngritur një aktakuzë të re ndaj…

30 viktima të tjera nga Covid-19 dhe 577 raste të reja

Vazhdojnë të mbeten të larta shifrat e viktimave nga COVID-19 në vendin…

Hoti paralajmëron se mund të ketë masa edhe më të ashpra në fund të javës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, duke folur për situatën me Covid-19 në…